41
Artık Betona Yatırım Yapma

Dünya trendleri, toplam kalite, sistemi, yazılımı, teknolojiyi, insanı insana verilen değeri işaret ederken, sevgili patronlarımız hep betona para harcamayı tercih ediyor.

Bir şekilde dolan oteller, insanların bir şekilde yemek yediyi restoranlar, binmek zorunda olduğu taksiler, satılan çakma ürünler, bize işlerin sanki tıkırında olduğuna inandırdı. Doğru ya en akıllı onlardı, bu kadar kısa zamanda milyonlarca liralık servetler edinmişlerdi. Daha akıllı kim olabilirdi, hele ki yöneticiler, yazarlar, bilim insanları bunları mı dinleyeceklerdi. Onlar akıllı olsa kendileri zengin olurdu. Koskoca patron onları mı dinleyecek, eğitime, insana, sisteme, yazılıma, markaya yatırım yapacak, para yatıracak.

Mermeri İtalya’dan getiririm, projeyi en ünlü mimara çizdiririm, personele asgari ücret veririm, yöneticileri tesis açılmadan bir hafta önce işe başlatırım. Baktım beceremedi ayda bir Genel Müdür’ü değiştiririm.

Yatırım bütçem milyon dolarlar, eğitim bütçem… bu sene işler kötü. Zaten kime eğitim verdiysek hepsi başka işletmelerde çalışmaya gitti.

Krizlerde biraz gösteriyor aslında gerçekleri bize ama, anlayabilirsek. Alanya, Kemer krizden en çok etkilenen iki bölge ama bunun tek nedeni havaalanına uzak olması başka hiçbir nedeni yok. Olamaz da zaten.

F.Taylor 1901de söylemiş işletmelerde, strateji, operasyon ve kontrolü ayırın. Ama bize uymaz bunlar. Yazılım devleri, Hindistan’da Çinde, Amerika’da dağları deviriyor, dünyayı baştan şekillendiriyor. Biz hala milyon dolarlık yatırımlarda arıza sistemini formlarla takip ediyoruz.

Tedarikçi yönetim sistemi mi o da ne? Tek bildiğimiz şey en ucuz neyse onu alalım. Evimize almayacağımız, üzerimize giymeyeceğimiz, yemeyeceğimiz şeyleri işletmelerimize alırız. Hele hizmetse boşa verilen para. Şimdi sırası değil. Bu da bizdeki üstün Satınalma süreç yönetimi….

Şirketinin değerlerine yatırım yapmazsan, personelini eğitmezsen, sisteme para harcamazsan büyük olman, çok betona sahip olmaz seni kurtaramaz. Gün gelir o güvenilen dağlara kar yağar.

21.yüzyılın en önemli varlığı insan ve bilgi. Bütçelerde yatırım dağılımlarını acilen tekrar gözden geçirmekte yarar var. Asla geç değil, 1945 de ucuz, kalitesiz malların üretildiği Japonya dan bir dev doğdu, Hindistan son yıllarda yaptığı yatırımla, teknoloji ve yazılım konusunda önemli mesafeler katetti. Bizlerde kriz dönemlerinde şapkamızı önümüze koyup düşünerek, biraz tarihi inceleyerek tekrar ayağa kalkabiliriz, kalkmalıyız.

Kalite yönetim sistemi ilkelerinin sindirilerek uygulandığı günlerde buluşmak üzere….

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!