41
Egeli turizmciler: Terörden yılmak yok

Egeli turizmciler, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısını lanetledi. Birlik ve beraberlik çağrısında bulunan turizmciler, terör saldırılarının kendilerini yıldıramayacağını, terör örgütlerinin asla amacına ulaşamayacağını dile getirdi.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) yönetim kurulu üyeleri ve turistik işletmelerin üst düzey yöneticileri Ege Palas Oteli'nde düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Turizm sektörünün içinde bulunduğu durumun değerlendirildiği toplantıda son günlerde yaşanan gelişmeler ve terör saldırıları da ele alındı.

İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde 43 kişinin hayatını kaybetmesine, onlarca kişinin de yaralanmasına yol açan silahlı ve bombalı terör saldırısını lanetleyen turizmciler, olayda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diledi. Egeli turizmciler, "Hiçbir terör saldırısı bizi yıldıramayacak, ulusal birlik ve beraberliğimizi bozamayacak, terör örgütleri asla amaçlarına ulaşamayacak" mesajı verdi.

2016 yılının turizm tarihinin en kaotik ve kara yıllarından biri olduğunu belirten ETİK Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı  Mehmet İşler, yapılan mutabakatla  İsraille ilişkilerin normale döndüğü, Rusya ile ilişkilerin yumuşamaya başladığı bir dönemde bu yaşanan olayın yılgınlığa yol açmayı amaçladığını söyledi. "Terörün amacı yılgınlık yaratmak, asla yılmayacağız. Havalimanlarımıza da saldırsalar, ormanlarımızı da yaksalar, bundan yılmayacağız” diyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İsrail ile olan gelişmeler 700 bin kişilik bir pazarı yeniden kazanma umudu yarattı. Rusya ile ilişkilerin pozitif döneme giriyor olması neredeyse 4,5 milyon kişilik bir pazarla birlikte ekonomik ilişkilerimizin de yeniden düzelmesi anlamına geliyor. Almanya ile ilişkilerimiz sıcaklığını koruyor. Yapımı kısa bir süre sonra bitecek olan İstanbul-İzmir otoyolu, İstanbul ile İzmir'in arasını 3,5 saat kısaltacak Osmangazi Köprüsü bize umut veren gelişmeler. Umutsuzluğa kapılmamız, yılgınlığa düşmemiz için bir neden yok."

Yaşanan tüm olumsuzluklara ve acılara karşın dik durmaya, birlik olmaya, bir arada olmaya gayret ettiklerini anlatan ETİK Başkanı Mehmet İşler, sektörün sorunlarını tartışarak çıkış yolu aradıklarını söyledi. İşler, "Evet, 2016 turizmin kara yılı olarak tarihe geçecek ama öte yandan belki de hiç olmadığımız kadar birlik olduğumuz ve dayanışma içinde olduğumuz bir yıl olacak. El ele gönül gönüle olmaktan ve çalışmaktan vazgeçmeyeceğiz. Çünkü hepimiz ülkemizi seviyoruz ve ülkemiz için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

 

 

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!