41
ETİK WTM’e Çıkartma Yaptı

Turizm ve seyahat sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olarak kabul edilen WTM Uluslararası Turizm Fuarı, (World Travel Market) 2 Kasım tarihinde başladı. Bu yıl 36.’sı düzenlenen WTM Uluslararası Turizm Fuarı 2 Kasım - 5 Kasım tarihleri arasında 180 ülkeden 50 binin üzerinde profesyonelin katılımıyla gerçekleşiyor.

5 Kasım tarihine kadar devam edecek bu önemli zirveye Türkiye yabancı turizminin nabzını belirleyen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) de katıldı.

783 m^2lik fuar alanında Endülüs, Mısır ve Kuzey Kıbrıs en çok ilan panosu ile katılım gösteren ülkeler olarak göze çıktı. Geniş bir stand alanına sahip Türkiye’yi temsil eden ETİK standı ise İzmir Kalkınma Ajansının yanında bulunarak Ege Bölgesi ve İzmir’i temsil ediyor.

Türk pazarına olan taleplerdeki azalma Ege Kıyılarında da devam etmekteydi. Ege Muğla bölgesindeki yaklaşık -30’luk, İzmir Bölgesindeki -20’lik azalış gösteren talepler Rusya pazarının şekillenmesi sebebiyle İngiltere pazarı için olumlu sinyaller edinildiğini gösteriyor.

Etik Yönetim Kurulu Başkanı, TUROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler önümüzdeki yıl turizm sektörü ile ilgili şunları belirtiyor : “şu an eksi gibi gözüken kaynak pazar İngiltere 2016 yılı içinde +3 +5 oranında artış göstereceği benziyor. Eminiz ki türkiye huzur ve istikrara kavuştukça bu rakamlar daha da pozitife dönecektir”

Fuar, bir sonraki yıla ilişkin iş birliği olanaklarının geliştirilmesi, gözlemler yapılarak tahminlerin yürütülmesi açısından turizm sektörü tarafından önemli bir platform olarak görülüyor. Fuar kapsamında gerçekleştirilen toplantı, panel ve konferanslar gelecek dönem vizyonlarının belirlenmesine büyük bir katkı sağlıyor.

İngiltere’den Ege Kıyılarına olan taleplerin 2016 yılında seçimleri geride bırakmış bir istikrarlı, daha huzurlu bir Türkiye ortamında artış göstermesi bekleniyor.

Etik Yönetim Kurulu Başkanı , Türofed Başkan Yardımcısı Mehmet İşler’in yorumu ise şöyle : “Rusyadaki turizm sorununun ingiltere pazarında sürerken, Rusya pazarının şekillenmesi sebebiyle İngiltere Pazarı için olumlu sinyaller yakaladık. İzmir, rakiplerinin savaş algısını körüklemesine rağmen türk pazarı ile ilgili olumlu sinyaller vaat ediyor. “

2015 WTM Fuarı Oldukça Hareketli

İzmir Kalkınma Ajansı ile birlikte Özellikle Ege Bölgesi ve İzmir’in terör ortamından uzak olduğunu gösteren ETİK WTM 2015 fuarının Türk Turizmi açısından en önemli katılımcılarından. Etik en iyi şekilde izmiri tanıttı ve bu fuarda sektörün sesi oldu.

Türkiye seçimlerin ardından istikrarlı biçimde Terör ortamında olmadığımızı, ülkemizde terör sorunu olmadığını gösterirken 2016 turizm sektörünün oldukça hareketli geçeceğini gösteriyor.

ETİK Yönetim Kurulu Başkanı, TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler Fuarın çok hareketli ve umut verici olduğunu belirtiyor.

Haber Galerisi
Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!