41
İzmir’de 41. Turizm Haftası kutlanıyor

İzmir’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ve saygı duruşuyla başlayan Turizm Haftası kutlamaları, Menderes Özdere’de açılış töreniyle sürdü.

Menderes Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Özdere Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte ülke ve bölge turizminin içide bulunduğu koşullar ele alındı. Törende yapılan konuşmalarda, sıkıntılı bir dönemden geçen turizm sektörünün desteklenmesi ve tanıtım çalışmalarına ağırlık verilmesi gerektiği vurgulandı.

Törende konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Türkiye’de pek çok sektörle birlikte turizm sektörünün zor günlerden geçtiğini söyledi. İşler, “Biz 30 yılda bir değer yarattık, az değil, 40 milyona yakın bir turiste ulaştık. Ülkeye 36 milyar dolar gelir getirdik. İhracatın 145 milyar dolar olduğunu düşünürsek, bizim ihracattaki payımız hemen hemen yüzde 21,5. Cari açığın yüzde 25’ini, istihdamın da yüzde 16,5’uğunu kapatan bir sektör olarak ortaya çıktık. Ancak son zamanlarda hepinizin bildiği gibi güvenlik imajıyla birlikte diplomasinin getirdiği, bizim sebebi olmadığımız, ama mağduru olduğumuz bir döneme girdik” dedi.

Ülke ekonomisi ve turizmi için İzmir’in çok önemli değerlere sahip olduğunun altını çizen Mehmet İşler, “Çok yakında bir ot festivali yaptık. İzmir’in bir değerini daha parlattık, 200 bine yakın bir ziyaretçi aldık” diye konuştu.

İzmir’in bir ot festivali gibi, Bayındır’da çiçek, Tire’de süt ve süt ürünleri festivali gibi etkinliklere ihtiyaç olduğunu vurgulayan İşler, “İzmir’in turizmden daha çok pay alması için böylesine önemli etkinliklerin yapılması gerek” dedi.

“Turizmciler olarak birkaç isteğimiz var” diyen Mehmet İşler, “Birinci sırada bir Ege Uygarlıklar Müzesi’ne ihtiyacımız var, çok önemli bu. Deniz kenti İzmir’e bir marina istiyoruz. Direkt uçuşlar ve kruvaziyer turizmi yine desteklenmeli. Devlet şu anda kişi başı 30 dolar destek verdi, ama üstünde çalışılması gerektiğine inanıyoruz” diye ekledi. Seferihisar, Pamucak, Selçuk, Menderes kulvarında işletme belgeli ve yatırım belgeli 15 bin yatak bulunduğunu belirten TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, “İzmir’in 65 bin yatağı olduğunu düşünürsek, hemen hemen yüzde 23’i bu bölgede yer alıyor. Bu bölge turizmciler için İzmir ekonomisi için çok önemli bölge olarak kendini gösteriyor. Yörede 18 yatırım işletme belgeli tesis bulunuyor” dedi.

Turizmin gelişmesi için tanıtımın önemini vurgulayan İşler, sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmir’in UNESCO Kültür Miras Listesi’ne giren Efes, Bergama gibi değerleri, burada Claros gibi bir değeri vardır. Bu değerin de UNESCO Miras listesine girmesi için ciddi çalışmalar yapılacağına inanıyoruz. Biz İzmir olarak turizmin öncüleriydik. Bu konuda da bu zenginliklerimizi koruyoruz. İhmal edilmiş olmamız, belki de bundan sonrası için bir avantajımız olacaktır. Belkide bundan sonrası için turizm çeşitliği İzmirin zenginliğine dönüşecektir. Bu önemli haftalarda bir araya gelmek ve bu sektörün sosyal kültürel yanını paylaşmak, burada çok değerli halkımızla beraber bunu gençlerimize addetmek bu haftanın en önemli görevlerimizden olduğuna inanıyorum. Sektörüm adına minnet ve teşekkürlerimi sunuyorum.”

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!