41
Ötesinin de Tespiti Aynı

AKP'nin Cumhuriyet Bayramı tatilini 5 güne çıkarması işe yaramayacak 

Seçmen sandığı seçti 

Cumhuriyet Bayramı tatilinin hafta sonuyla birleştirilmesi 1 Kasım'da oy kullanacak seçmenlerin tatili tercih etmesine neden olmadı. Otel rezervasyonlarında ciddi bir artış yaşanmadı , 

Yaklaşan 1 Kasım genel seçimleri öncesinde en çok tartışılan konulardan birisi, seçmenlerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilinin, hafta sonuyla birleştirilmesinin ardından nasıl bir tercihte bulunacakları oldu. İzmir ve Antalya'daki turizmciler, seçmenlerin tatil değiL, seçim öncelikli hareket ettiğini söyledi. Çeşme'deki otellerde doluluk oram da yüzde 50'lerden, seçim günü çoğunluğu yabancı konuk rezervasyonu olmak üzere yüzde 10'lara düştü. 'Talep artışı getirmedi' Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler de, yurttaşların çoğunun itil öncelikli değil, seçim öncelikli davrandığı tespitinde bulundu. İnsan tatil değil, seçim odaklı hareket "ettiğini ifade eden Mehmet İşler şöyle konuştu: 

"29 Ekim tatili biz turizmcilere pek bir şey getirmedi. Ramazan Bayramı'ndaki gibi bir talep artışı getirmedi. İnsanlarımız, konaklamak tesisleri tercih etmiyorlar. Konakîamalı tatillere çıkmıyorlar. Bunun yerine oylarım kullandıktan sonra, günübirlik gidebilecekleri, yakın yerdeki tesisleri tercih edecekler. Seçimlere refaha çok ağırlık veriliyor."

Üyelerinin, tatil programında ucuzluk ya da çeşitli kampanyalar düzenlemelerine rağmen umduklarını bulamadıklarını da kaydeden Mehmet işler, 

"Kampanyalara rağmen üyelerimiz geriye dönüşleri iyi alamadılar. Bu durum sadece İzmir ve çevresi için değil, tüm Ege kıyıları için geçerli" dedi.

'Seyahatler 1-2 günlük' Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Cumhuriyet Bayramı ile birlikte tatilin 4.5 güne çıkarılmasının, Antalya'da turizm rezervasyonlarda artışa neden olmadığını belirtti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın ardından Türkiye sandık başına gideceği için, kısa süreli seyahatlerin hareketlenebileceğini aktaran Osman Ayık şöyle dedi:

"Okulların 30 Ekim Cuma günü ve 2 Kasım Pazartesi günü tatil edilmesi, konaklama tesislerinin doluluk oranlarına bir katkı sağlamayacak. Bayramın ardından insanlar sandık başına gideceği için tatil yerine sandığı tercih etmiş görülüyor. Seyahatler 1- 2 günlük sürelerle sınırlı kalacaktır. Günübirlik ya da kısa süreli seyahatlerin ağırlık kazanacağı bir haftaya giriyoruz."
Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!