41
Tatil Tuzağı Ters Tepti

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilinin, hafta sonuyla birleştirilmesinin ardından, İzmir ve Antalya'daki turizmciler, seçmenlerin tatil değil, seçim öncelikli hareket ettiğini söyledi 4k Genel seçim hazırlıklarının iyice hızlandığı, partilerin artık en yoğun propaganda alışmalarını yaptığı Bu günlerde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilinin hafta sonuyla birleştirilmesi, yeni biri tartışmayı da gündeme getirdi. Seçmenlerin, 1 Kasım'da sandığı mı, yoksa tatili mi tercih edecekleri merak konusu oldu. Çeşitli platformlarda tartışılan, oy kullanılması için çağrıların yapıldığı bu konuyla ilgili turizmciler, 'seçim mı, tatil mi' çelişkisinde önemli saptamalarda bulundu. Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, kendi bölgelerinde seçim günü rezervasyonları durduğunu söyledi.Öncel şöyle dedi: "Seçim günü oteller adeta boşalıyor. Bizim sahip olduğumuz otelde, hava ve mevsim şartlarından dolayı doluluk oranı, yüzde 50 civarında. Ancak bu oran, seçim gllnü yüzde 10'a iniyor. Bu oranın büyük bir bölümünü ise, yabancı konuklaroluşturuyor. İnsanlar duyarlı davranıyor. Yal aylarına denk gelmiş olsaydı bunun etkisini görebilirdik. Ama kış ayına denk geldiği için, kimse seçimden dolayı yurt içi tatil programı yapmıyor. ancak yurt dışı tatillerinde etkisini gösterebilir.

ÖNCELİK OY

'İşletmeler ve Konaklamalar Birliği Başkanı Mehmet İsler de, vatandaşların çoğunun öncelikli değil, öncelikli davrandığı tespitinde bulundu, insanların tatil değil, seçim odaklı hareket ettiğim ifade ederi Mehmet İşler şöyle konuştu: "29 Ekim tatili biz turizmcilere bırşey getirmedi. Ramazan Bayramı'ndakı gibi bir talep artışı getirmedi. İnsanlarımız, konaklamatı tesisleri tercih etmiyorlar. Konaklamalı tatillere çıkmıyorlar. Bunun yerine oylarını kullandıktan sonra, günübirlik gidebilecekleri, yakın yerdeki tesisleri tercih edecekler. Seçimlere daha çok ağırlık veriliyor." 

Üyelerinin, tatil programında ucuzluk ya da çeşitli kampanyalar düzenlemelerine rağmen umduklarını bulamadıklarını kaydeden Mehmet İşler, "Kampanyalara rağmen Üyelerimiz geriye dönllşleri iyi alamadılar. Bu durumu sadece İzmir ve çevresi için değil, tüm Ege  kıyıları için geçerli" dedi. 

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Cumhuriyet Bayramı ile birlikte tatilin 4.5 güne çıkarılmasının, Antalya'da turizm rezervasyonlarda artışa neden olmadığını belirtti.

Haber Galerisi
Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!