41
Turizmciler 5 Günlük Tatili Değerlendirdi

Seçmen 'sandık' dedi Yaklaşan 1 Kasım genel seçimleri öncesinde en çok tartışılan konulardan birisi, seçmenlerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilinin, hafta sonuyla birleştirilmesinin ardından nasıl bir tercihte bulunacakları oldu. izmir ve Antalya'daki turizmciler, seçmenlerin tatil değil, seçim öncelikli hareket ettiğini söyledi. Çeşme'deki otellerde doluluk oranı da yüzde 50'lerden, seçim günü çoğunluğu yabana konuk rezervasyonu olmak üzere yüzde 10'lara düştü. Bu durumu göz önünde bulunduran seyahat firmaları da, cumartesi dönüşlü, kültür turlarına ağırlık verdi. Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi Öncel, kendi bölgelerinde seçim günü rezervasvonlann durduğunu söyledi. Öncel şöyle dedi: "Seçim günü oteller adeta boşalıyor. Bizim sahip olduğumuz otelde, hava ve mevsim şartlanndan dolayı doluluk oranı, yüzde 50 civannda. Ancak bu oran, seçim günü yüzde 10'a iniyor. Bu oranın büyük bir bölümünü ise, yabana konuklar oluşturuyor. İnsanlar duyarlı davranıyor. Yaz aylarına denk gelmiş olsaydı bunun etkisini görebilirdik. Ama kış ayma denk geldiği için, kimse seçimden dolayı yurt içi tatil programı yapmıyor. Bu ancak yurt dışı tatillerinde etkisini gösterebilir. Çünkü oralarda satın alınan turlar var." Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETIK) Başkanı Mehmet İşler de, vatandaşlann çoğunun tatil öncelikli değil, seçim öncelikli davrandığı tespitinde bulundu. 

Mehmet İşleşöyle konuştu: "29 Ekim tatili biz turizmcilere pek bir şey getirmedi. Ramazan Bayramı'ndaki gibi bir talep artışı getirmedi. İnsanlanmız, konaklamalı tesisleri tercih etmiyorlar. Konaklamalı tatillere çıkmıyorlar. Bunun yerine oylarını kullandıktan sonra, günübirlik gidebilecekleri, yakın yerdeki tesisleri tercih edecekler. Seçimlere daha çok ağırlık veriliyor."Üyelerinin, tatil programında ucuzluk ya da çeşitli kampanyalar düzenlemelerine rağmen umduklarını bulamadıklarını da kaydeden Mehmet İşler, "Kampanyalara rağmen üyelerimiz geriye dönüşleri iyi alamadılar. Bu dıırıımu Ege kıyılan için geçerli" dedi.

ANTALYA'DA REZERVASYON ARTISI OLMADI

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Cumhuriyet Bayramı ile birlikte tatilin 4.5 güne çıkanlmasının, Antalya'da turizm rezervasyonlarda artışa neden olmadığını belirtti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının ardından Türkiye sandık başına gideceği için, kısa süreli seyahatlerin hareketlenebileceğim aktaran Osmaıı Ayık şöyle dedi: "Bayramın ardından insanlar sandık başına gideceği için tatil yerine sandığı tercih etmiş görülüyor. Seyahatler 1- 2 günlük sürelerle sınırlı kalacaktır. Günübirlik ya da kısa süreli seyahatlerin ağırlık kazanacağı bir haftaya giriyoruz." Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu da, 30 Ekim ve 2 Kasım günü okulların tatil edilmesinin turizme değil, sandığa katkısının olacağını söyledi. 29 Ekim'den 3 Kasım tarihine kadarki süreçte insanlann tatil yapmak için otellere gitmek yerine kısa süreli seyahatleri tercih edeceğini kaydeden Kerim Çavuşoğlu şöyle konuştu: "1 Kasım seçimleri Türkiye'nin geleceği açısından çok önemli olduğu için herkes oyunu kullanmak için ikametgahının bulunduğu adreste bulunmayı tercih etmiş görülüyor. Yerli turistin tercihi, 5 günlük süreyi tatil yaparak değerlendinnek yerine 1-2 günlük seyahat. Zaten talep de bu yönde. Örneğin benim ailem pazar gününe kadar Bursa'ya gidip gelmeyi planlıyor. Pazar günü de vatandaşlık görevini yerine getirmek amacıyla yine Antalya'da olmayı planlıyor."

TÜRSAB Ege Bölge Başkanı Rıza Gencay, turlara ilginin az olduğunu, üyelerinin seçimi göz önünde bulundurup, seçime yetişecek şekilde cumartesi günü bitecek kültür turlan düzenlediklerini belirtti. Tur finrıası sahibi Filiz Güleç Çolak ise şunlan söyledi: "İzmir'de insanlar bu konuda çok duyarlı. Tatil bölgelerinde yaşıyor olsak da, müşterilerimizin hemen tamamı oy kullanmak için tatil vapmayacaklannı bizlere söylediler. 1 Kasım'da seçimin yapılacağını öğrendiğimiz için değişikliklere gittik. Turlanmızı önceye aldık. '31 Ekim gecesi evimize dönüyoruz' diye bunu müşterilerimize duyurduk. Turlanmıza genellikle 29 Ekim de çıkıp, 31 Ekim'de dönüyoruz. Bu nedenle de kendi müşteri profilimizde seçime katılımın yüksek olacağını söyleyebiliriz." Seçmenin büyük çoğunluğu tatil verine seçim sandığını tercih etti. Çeşme'deki otellerde doluluk oranı da yüzde 50'lerden, seçim günü çoğunluğu yabancı konuk rezervasyonu olmak üzere yüzde 10'lara düştü. Bu durumu göz önünde bulunduran seyahat firmaları da, cumartesi dönüşlü, kültür turlarına ağırlık verdi.

Haber Galerisi
Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!