41
Turizmcilerin Görüşü

Vatandaşın önceliği 1 Kasım seçimi oldu Seçmenlerin 29 Ekim tatilinin, hafta sonuyla birleştirilmesinin ardından tatili mi sandığı mı tercih edecekleri tartışma konusu oldu. Turizmciler bu konudaki görüşlerini açıkladı

TERCİH GÜNÜBİRLİK

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet Işier: 29 Ekim tatili biz turizmcilere pek bir şey getirmedi. İnsanlarımız, konaklamalı tesisleri tercih etmiyorlar. Bunun yerine oylarını kullandıktan sonra, günübirlik gidebilecekleri, yakın yerdeki tesisleri tercih edecekler.

ARTIŞ OLMADI

Türkiye Otelciler Federasyonu U (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık: Okulların 30 Ekim ve 2 Kasım günü tatil edilmesi, konaklama tesislerinin doluluk oranlarına bir katkı sağlamayacak. Bayramın ardından insanlar sandık başına gideceği için tatil yerine sandığı tercih etmiş görülüyor. Seyahatler 1- 2 günlük sürelerle sınırlı kalacak.

TATİL PLANLARI YOK

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Antalya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu: Herkes oyunu kullanmak için ikametgahının bulunduğu adreste bulunmayı tercih etmiş görülüyor. Yerli turistin tercihi, 5 günlük süreyi tatil yaparak değerlendirmek yerine 1-2 günlük seyahat.

KISA TUR HAZIRLADIK

TÜRSAB Ege Bölge Başkanı Rıza Gencay: İzmir'de insanlar bu konuda çok duyarlı. Tatil bölgelerinde yaşıyor olsak da, müşterilerimizin hemen tamamı oy kullanmak için tatil yapmayacaklarını bizlere söylediler. 1 Kasım'da seçimin yapılacağını öğrendiğimiz için değişikliklere gittik. Turlarımıza genellikle 29 Ekim de çıkıp, 31 Ekim'de dönüyoruz.

VATANDAŞ DUYARLI

Oy ve Ötesi Derneği Ege Bölge Koordinatörü Melek Demir. Bizim gönüllülerimizin birçoğu aslında oy vermenin, kendi iradelerini ortaya koymalarının öneminin, farkındalar. Bunun için de tatile değil, sandığa gidiyorlar. Bu seçimler için ülke çok duyarlı. Gönüllülerimiz sürece destek veriyorlar. hi Genel seçim hazırlıklarının iyice hızlandığı, partilerin artık en yoğun propaganda çalışmalarını yaptığı bu günlerde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tatilinin hafta sonuyla birleştirilerek 5 güne çıkması, yeni biri tartışmayı da gündeme getirdi. Seçmenlerin, 1 Kasım'da sandığı mı, yoksa tatili mi tercih edecekleri merak konusu oldu. Turizmciler, 'seçim mi, tatil mi' çelişkisinde önemli saptamalarda bulundu.

YÜZDE 10'LARA İNİYOR

Çeşme Turistik Otelciler Birliği Başkanı Veysi öncel, kendi bölgelerinde seçim günü rezervasyonların durduğunu söyledi, öncel şöyle dedi: "Seçim günü tÇeşme Turistik Otelciler ^Birliği Başkanı Veysi Öncel tTl oteller adeta boşalıyor. Bizim sahip olduğumuz otelde, hava ve mevsim şartlarından dolayı doluluk oranı, yüzde 50 civarında. Ancak bu oran, seçim günü yüzde 10'a iniyor. Bu oranın büyük bir bölümünü ise, yabancı konuklar oluşturuyor. Kış ayına denk geldiği için, kimse seçimden dolayı yurt içi tatil programı yapmıyor. Bu ancak yurt dışı tatillerinde etkisini gösterebilir." 

Haber Galerisi
Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!