41
Turizmcinin alkollü içkide vergi artışı endişesi

Alkollü içeceklerde özel tüketim vergisinin artışıyla birlikte gündeme gelen fiyat artışları turizmcileri endişelendirdi. Ülkemize gelen turistlerin alkol tüketim alışkanlıklarına dikkat çeken Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, hiç olmazsa bakanlık belgeli tesisler için vergide ayrıcalık getirilmesini istedi.

Alkollü içeceklerin özel tüketim vergisi Maliye Bakanlığı’nca yeniden belirlendi. Alkollü içkilerin asgari maktu vergi tutarı yüzde 7,1 oranında arttı. Vergideki bu artışın alkollü içkilerin perakende satış fiyatına yüzde 3 dolayında zam olarak yansımasının beklendiği dile getirildi.

Vergi artışının enflasyona bağlı olarak altı ayda bir otomatik yapıldığını hatırlatan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı ve TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Türkiye’nin alkollü içkiden en yüksek verginin alındığı ülke olduğunun altını çizdi. Vergideki ve fiyatlardaki artışın bazı alkollü içkilerde kaçak üretimi ve kayıt dışı satışı arttırabileceğini söyleyen İşler, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Verginin arttırılması vergi gelirlerinin artması anlamına gelmiyor. Vergilerin arttırılması kayıt dışılığı, gayri resmiliği arttırabilir, bu nedenle beklenen vergi gelirinden çok kayıp oluşabilir, hedeflenen vergi gelirleri artışında gerilemeler yaşanabilir. Ayrıca, geçmiş yıllarda yaşandığı gibi kayıt dışılığın ve kaçak üretimin ölümle sonuçlanan olaylara yol açabileceğinden endişeliyiz.”

Ülkemize gelen yabancı turistlerin alkollü içecek tüketim alışkanlıklarının herkesçe bilindiğini vurgulayan Mehmet İşler, özellikle yabancı turistlerin alkol tüketim alışkanlıklarının göz önünde bulundurulması ve vergi uygulamalarının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. İşler, şu görüşleri dile getirdi:

“Alkollü içkiden alınan vergi oranlarının yüksekliği ve buna bağlı fiyat artışları sektörü rakip ülkelerle rekabette zora sokuyor. Fiyat artışları karşısında kayıt dışı ve kaçak üretim vergi geliri kaybı oluşturmanın yanı sıra turizm gelirlerinde düşüşe de neden olacaktır. Bütün bunların sorumlusu turizm sektörü olamaz. Hiç olmazsa, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca belgelendirilen turistik tesisler için ayrıcalık ve vergi bağışıklığı getirilmeli.”

BİLGİ NOTU

OECD ülkelerinde alkollü içkilerde tüketim vergisi oranları (01 Ocak 2016)

Ülkeler

Vergi oranı (%)

ABD

-

Almanya

19

Avustralya

10

Avusturya

20

Belçika

21

Çekya

21

Danimarka

25

Estonya

20

Finlandiya

24

Fransa

20

Hollanda

6.0  veya 21.0

İngiltere

20

İrlanda

23

İspanya

21

İsrail

17

İsveç

25

İsviçre

8

İtalya

22

İzlanda

11

Japonya

8

Kanada

5.0, 13.0, 14.0 veya 15.0

Kore

10

Letonya

21

Lüksemburg

17

Macaristan

27

Meksika

16

Norveç

25

Polonya

23

Portekiz

23

Şili

19

Slovakya

20

Slovenya

22

Türkiye

18

Yeni Zelanda

15

Yunanistan

23

Kaynak: http://www.oecd.org/ctp/consumption/Table-4.A4.3-Taxation-of-alcoholic-beverages-2016.xls

Haber Listesi
E-posta listemize kaydolmak için lütfen e-posta adresinizi kaydediniz.
Bizi Takip Edin!